Isamaa noorteühenduse algatatud petitsiooni sõnavabaduse kaitseks on viie päeva jooksul toetanud enam kui tuhat inimest. Neljapäeva õhutuse seisuga oli petitsiooni allkirjastanud 1050 inimest.

Noorteühenduse esimehe Karl Sander Kase sõnul näitab suur toetus petitsioonile lühikese aja jooksul, et sõna- ja väljendusvabadus on Eesti inimestele oluline. „Hiljutine Eurobaromeetri uuring näitas, et eestlased peavad Euroopa Parlamendi tähtsaimaks ülesandeks sõnavabaduse kaitset. Ainult viie päeva jooksul 1050 inimese poolt antud toetus näitab, et Eesti inimesed ei soovi, et riik asuks nende väljendusviisi kontrollima.“

Kase sõnul usub Isamaa noorteühendus, et avaliku arutelu kvaliteedi ja Eesti ühiskonna tervise huvides on omavahel lugupidavalt suhtlemine oluline, kuid seda peaksid kujundama ühiskondlikud normid ja hea tava.  „Täiendav riiklik tsensuur ja kriminaalkaristused ei aita vihakõne probleemi lahendada,“ ütles Kase.

Petitsiooni saab allkirjastada kuni 18. aprillini, kuid see kuupäev võib muutuda, sõltuvalt sellest, millal justiitsminister Maris Lauri (Reformierakond) uue vihakõne seadusega välja tuleb.

Algatuse eesmärk on kaitsta sõnavabadust ning seista vastu koalitsioonierakondade katsetele vihakõne täiendavaks kriminaliseerimiseks. „Sõnavabadus on demokraatliku ühiskonna üks suurimaid alusväärtusi. Välja pakutud vihakõne täiendava kriminaliseerimise puhul tekiks Eestis aga tsensuur, mis seda alusväärtust oluliselt piiraks,“ seisab petitsioonis.  Algatuses meenutatakse, et alles eelmise aasta detsembris arutas Riigikogu seadusemuudatust, mis võimaldanuks karistada inimest väidetava vihakõne eest kriminaalkorras ja 1-3 aastase vangistusega.

Loe ka Cornelia Kanguri ja Karl Sander Kase arvamuslugu ERR-is, millest rõhutatakse, et vihakõne täiendav kriminaliseerimine ei ole õige lahendus.