Eile andsid Karl Sander Kase ja Kätlin Kuldmaa üle 2019. aasta "Isamaa noorte sõbra" tiitli. Seekord pälvisid auhinna Isamaa peasekretär Priit Sibul ja välisminister Urmas Reinsalu.
Priit Sibul pälvis tunnustuse juba teist aastat järjest. Põhjuseks tema tihe koostöö ResPublica liikmetega ja sagedased ettepanekud ja ideed, kuidas noori järjest paremini otsustusprotsessidesse kaasata.
Urmas Reinsalu panustas tänavu aktiivselt meie rahvusvahelisse koostöösse. Meie sõsarorganisatsioonide sõnul on Eestil välisministriga vedanud.
"Tänane mudel ei tööta ja seda näitab hetkel ka Kiviõli 1. keskkooli ümber toimuv. Täna kasutatavad juhtnöörid jätavad koolijuhile suure otsustusõiguse, kas ja kuidas tagada kooli poliitiline neutraalsus. Selline lai kaalutlemisõigus toob endaga alati kaasa konflikte, sest ikka leidub neid, kelle hinnangul on eelistatud üht poliitilist jõudu teisele. Seda näeme nii valimiste ajal kui ka valimistevahelisel perioodil."
Tänased piirangud ja kokkulepped, mille kohaselt on poliitilised ühendused kooliruumidest justkui keelatud tekitavad segadust. Arvestades, et Riigikogu on otsustanud, et kohalikel valimistel on valimisõigus 16-aastastel noortel, tuleks tänased piirangud kriitilise pilguga üle vaadata.
ResPublica leiab, et eestikeelne kõrgharidus peab säilima ja olema kättesaadav. Praegu näeme, et ingliskeelsete õppekavade kasv tuleb eestikeelsete õppekavade arvelt.
Kõrgharidus peab olema mitmekeelne, sest keelteoskus kuulub harituse juurde, kuid seejuures tuleb säilitada võimalus omandada kõrgharidust eesti keeles. Eesti keel on meie kultuuri lahutamatu osa ja seda tuleb hoida ja arendada.
Tasuta eestikeelset kõrgharidust on võimalik ellu viia ka teistmoodi – niimoodi, et raha ei liigu koolide, vaid tudengite kaudu. Kõik õpped oleksid tasulised nii riiklikus kui ka erakõrgkoolis, tudengil on võimalik valida, millisesse kooli ta tahab minna, ja ta saab selleks võtta õppelaenu...