24-26. oktoobril osales Isamaa Noorteühendus ResPublica esimees Karl Sander Kase Londonis toimunud Nordic Conservative Student Unioni (NKSU) seminaril Londonis. Seminari teemadeks olid Brexit ja anglo-iiri suhted. Ürituse raames toimus ka NKSU Nõukogu kohtumine, kus võeti vastu poliitiline avaldus “Põhja-Euroopa ja Lääne liberaalse demokraatia tulevik“.

Kahepäevane seminar algas Westministeri palees, kus kohtuti parlamendi ülem- ja alamkoja esindajatega. ResPublica esimehe Karl Sander Kase sõnul tuli erinevate kohtumiste käigus esile Briti konservatiivide tõsine mure riigi tuleviku pärast. „Eesti meedia keskendub Brexiti kajastuses ennekõike Euroopa Liidu ja Suurbritannia suhetele. Suurbritannias ollakse aga tõsiselt mures Ühendkuningriigi tuleviku pärast. Kui võtta arvesse ajaloolisi pingeid Iirimaal siis võib igasugune ebastabiilsus saarel viia uute konfliktideni. Lisaks tuleb arvestada, et Brexiti käigus on üha valjemaks muutunud Šoti iseseisvuslaste ja Põhja-Iirimaa iseseisvuslaste hääled.“

Ühispilt British National Museum

Kase tõstis esile ka NKSU Nõukogu otsuse kiita heaks poliitiline avaldus, milles rõhutati et Suurbritannia peab säilitama tihedad majanduslikud ja julgeolekualased sidemed Euroopa riikidega. „Meie sõbrad Põhjamaadest, Balti riikidest ja Briti saartelt mõistavad, et Suurbritannia otsust lahkuda Euroopa Liidust ei pöörata tagasi. Seetõttu ongi oluline, et kõik riigid ja organisatsioonid pingutaksid selle nimel, et säilitada võimalikult tihedad kontaktid.“

Seminari lühikokkuvõte:

Ülemkoja liige Paruness Ros Altmann andis detailse ülevaate poliitilise olukorra telgitagustest. Sinna hulka kuulusid nii tähelepanekud erimeelsustest Brexiti küsimuses kui ka mõtted erakonna varasematest vigadest. Altmanni sõnul alahinnati euroskeptikute tugevust ning nende võiduvõimalust referendumil. Samuti mängisid olulist rolli järgnevad eksimused erakorralistel parlamendi valimistel. Ros Altman oli Suurbritannia Euroopa Liitu jäämise pooldaja.

Samal seisukohal oli ka alamkoja liige Dominic Grieve. Grieve´i sõnul on Brexit alles lahkumise protsessi algus ning paljud probleemid ootavad Euroopa Liitu ja Suurbritanniat alles ees. Grieve oli üks nendest saadikutest, kes heideti konservatiivide ridadest välja pärast seda kui nad toetasid eelnõud, mis sundis peaminister Boris Johnsonit Brexiti osas Euroopa Komisjonilt ajapikendust taotlema.

Samas leidus ka vastupidiseid seisukohti. Sir David Lidingtoni hinnangul tuleb Brexitiga edasi minna ning pöörata tähelepanu sellele, et Suurbritannia ja Iiri suhted ei kannataks. Lidington oli endise peaministri Therese May üks kaasvõitlejatest, kes otsustas tagasi astuda vahetult enne Boris Johnsoni saamist peaministriks.

David Lidington

Brexiti tagajärgedest rahvusvahelisele koostööle andis ülevaate endine Teadus- ja Tehnoloogiaminister Ian Taylor. Taylori sõnul ei ohusta Brexit ainult majandus- ja teaduskoostööd Suurbritannia ja Euroopa Liidu vahel, vaid see võib sundida Suurbritanniat ümber hindama ka teisi välispoliitilisi suhteid, sh suhteid Venemaaga.

Ühispilt British National Museum ResPublica sõsarparteid Soomest, Lätist ja Leedust Ian Taylor NKSU juhtkond, Soome ja Läti kolleegidega David Lidington Karl Sander Kase ja paruness Ros Altmann