Oma kriitikas Isamaa reformiettepaneku suunal toob Villu Zirnask välja, et 40% tänastest kogumispensioniga liitujatest jätab oma pensionifondi valiku juhuse hooleks. Ainuüksi see number näitab, et Isamaa ettepanekut muuta II pensionisammas vabatahtlikuks tuleb toetada ja et tänane kogumispensionisüsteem ei tööta. Tänase süsteemiga on riik võtnud inimeselt õiguse langetada oma tulevikku puudutavaid otsuseid ning see on paratamatult vähendanud inimese huvi oma tulevikku ise kujundada.

Pensionireformi kriitikud ei usalda inimesi ja arvavad, et kogumispensioni vabatahtlikuks muutmisel raiskavad inimesed ära seni kogutud säästud. Sarnast hirmutamistaktikat kasutasid ka Suurbritannia pensionireformi vastased. Suurbritannias kaotati piirangud pensioniks kogutud raha kasutamisele 2015. aastal ning pärast reformi tehtud uuringud näitasid, et inimesed käitusid vägagi ratsionaalselt ja kasutasid ENDA kogutud sääste näiteks eluasemelaenude maksmiseks. Siinkohal kiidaksin Tuleva Fondid ASi juhatuse liiget Tõnu Pekki, kes leidis Isamaa ettepanekus küll kitsaskohti, kuid ei läinud hirmutamise teed ja tunnistas ERRile antud intervjuus, et inimesed ei hakka oma pensioniks kogutud raha ära raiskama.

Kriitikutel soovitan teadvustada, et tänasele noorele või keskealisele inimesele ei taga ei esimese samba pension ega praeguseks kogutud teise samba pension pensionipõlves muretut äraelamist. Just seetõttu vajamegi, et inimestel oleks suurem valikuvõimalus, sest suurema vabadusega kaasneb ka suurem huvi oma pensionipõlve vastu. Isamaa ütleb inimestele ausalt, et säästmine ja investeerimine on vajalik, aga see ei pea käima läbi sundpensionifondide süsteemi, mille tootlus on maailmas viimaste hulgas.


Artikkel ilmus: epl.delfi.ee